My $125 Weekly Grocery Shopping for 6 People: See how I feed my family of six (including 4 teens) for around $125/week, or just $500 a month. See our $125 Budget Weekly Menu here. (This post contains affiliate links.)
Subscribe to my FREE e-notes to get my best tips to help you save money, get organized and enjoy life sent right to your inbox! You can also join me on Pinterest, Instagram, Facebook and Twitter for daily interaction.
Aldi Produce, Dairy and Meat
I purchased extra cream cheese this week for a baking project for my daughter.
Best Produce Deals:
cucumbers 29 cents each
grape tomatoes 99 cents per pint
bananas 44 cents per pound
mini sweet peppers $2.29 per 1 pound bag
Aldi Grocery Items
Publix Produce, Meat, Dairy Items (not pictured: 2 bags Publix Fresh Cole Slaw Mix)
While I normally do most of my shopping at Aldi I have been very unhappy with the quality of their chicken lately so I was excited to find boneless skinless chicken breasts on sale at Publix this week.
In fact, I was so excited that I decided to return to the store to buy more chicken plus a few other items for a 1 Hour Freezer Cooking Session which I will share with you next week.
I also stocked up on Eat Smart Veggies for $1.25 per bag and bagels for $1.00 per bag.
[Click here to see my complete $125 Budget Weekly Menu for 6.]
Weekly Total: $126.05 + $56.52 for Freezer Cooking session
Monthly Total: $407.16
($125/week budget for six people so the extra I spent for the freezer cooking meals should reduce my spending for next week.)
RESOURCES
Have you downloaded the (affiliate link) Favado Shopping App yet? Save up to 70% on your groceries plus find secret unadvertised deals each week.
Click here to download it for FREE!
(Once you download it, sign in to see this week’s deals!)
Find more tips to lower your grocery bill in my Save Money On Groceries posts here.
How did you do this week? Leave a comment!
You May Also Enjoy:



*Affiliate links are included in this post. Read our disclosure policy here for more information.
Great idea Emilie – thanks!
try filling the sweet peppers with tuna salad…yummy lunch! I am also jealous of your produce prices 🙂