My Shopping Totals (+ money saving tips): See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here.
Subscribe to my FREE e-notes to get my best tips to help you save money, get organized and enjoy life sent right to your inbox! You can also join me on Facebook or Twitter for daily interaction.
WALMART PRODUCE
This week I shopped only at Walmart once again.
Grocery Saving Tip: Buy in-season produce to save money. Walmart had great prices on in-season items like peaches ($.97/lb) and cucumbers ($.45 each).
I also used Walmart’s Ad Match Guarantee to get the seedless watermelon for $2.88.
WALMART Part 2
I also price matched Arnold Bread ($2.15 ea.) and Lender’s Bagels ($1.10 ea.).
WALMART Meat
Grocery Saving Tip: Buy meat at it’s lowest price and freeze it for later.
While this meat was not at the lowest price for our area, it was lower than normal and there were no good sales this week at any of my local stores. I will freeze the stew beef (front) for later and use the other meat this week.
WALMART–Total Spent $155.00.
Weekly Total: $155.00
Monthly Total: $591.81
($125/week budget for six people–so I am almost $100 over this month. The good news is that we have lots of food in the freezer, fridge and pantry. I had hoped to get back on track this week, but I will try again next week. )
Join us for The Peaceful Mom Save Money On Groceries Challenge! I share one tip to implement each week so you can start saving right away! Click here to see the current Save Money On Groceries Tips.
Read more about how I feed my family well for around $500 a month without using coupons in my Save More-Clip Less e-book!
Click here to see what others are saying.
Click here to see previous week’s shopping trips.
How did you do this week? Leave a comment!
You May Also Enjoy:



Love your plans and recipes! Single mom’s need all the help they can get budgeting money and time. Meat is one thing I will spend a little extra on however because I prefer to buy meat and eggs that is free range, humanely raised, etc. I go once a month to stock up on meat at Whole Foods and usually only pay maybe $5 or $6 dollars more a month. We also have local butchers that sell fresh beef from local farms and offer great prices.
I love finding meat reduced for quick sale!!