Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here.
Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
ALDI–Total Spent $106.23
(including produce pictured above plus (3) cans of black beans and (1) 16 oz. container of natural peanut butter not in the photo)
Grocery Saving Tip:Purchase staples at one low-cost store.
Aldi had some great prices on produce this week and has lower prices than my local Walmart on many items. I was able to get:
4 lb bags of navel oranges for $1.69
2 pints of strawberries for $1.79 each
1 pint grape tomatoes $1.29
bananas for $.44 a pound
3 dozen eggs for $1.59 each and lots more great deals!
WALMART–Spent $26.98.
Grocery Saving Tip: Shop the sales at multiple stores if they are within a few miles of each other.
The Walmart is right down the road from Aldi and had boneless, skinless chicken breasts for $1.99 pound which is $.50/lb cheaper than Aldi’s price. I also had to buy our tortilla chips there because Aldi’s chips are not gluten free, as well as some gluten free pasta.
PUBLIX-–Spent $8.49.
I had to make one more stop at Publix because neither Aldi nor Walmart carry Udi’s gluten free bagels or the yogurt we like.
Weekly Total: $141.70
Monthly Total: $253.33
($125/week budget for six people–I am over for the week, but only $3.00 over for the month.)
Join us for The Peaceful Mom Save Money On Groceries Challenge! I share one tip to implement each week so you can start saving right away! Click here to see the current Save Money On Groceries Tips.
Read more about how I feed my family for less without couponing in my Save More-Clip Less e-book!
Click here to see what others are saying.
Click here to see previous week’s shopping trips.
How did you do this week? Leave a comment!
You May Also Enjoy:



I am a huge fan of Aldi. I try to do as much of my shopping there as possible. Right now, we budget $200 per week for our family, but I’ve consistently been spending only $150 as I learn to get the sales better. This isn’t just food items, however, cleaning and hygiene items are included in my budget.
Another good tip that I have done is to look for gas savings. We have a Reasors store, and when you spend $50, you get 5 cents off per gallon of gas. Because both my husband and I have 40 minute commutes per day, this is a lifesaver for our household budget.
That is a great tip Erin! I have a friend who shops almost exclusively at the store in her area that gives gas rewards and she bases her menu on the weekly sales at that store.
At our Aldi,eggs are .69 a dozen,not $1.59,thankful for that with a family of 7!! Love their produce!
That’s great Liberty! I have noticed that Aldi prices here are higher than what other bloggers talk about getting, but they are still lower than other stores in my area.