$125 Budget Weekly Menu–After two years of $100 Budget Menus, we’ve increased the grocery budget to $125 a week for six people including three teens.
(Please Note: You may not be able to replicate this exact menu for $125 because sales are probably different in your area and you will have different items on hand, but you can save money just by using a menu. 🙂)
If you would like to read how I feed my family for less without extreme couponing, check out my FREE ebook Save More-Clip Less!
*Items marked with an asterisk were purchased in previous weeks in the $125 Budget and are in the pantry, fridge or freezer.
Click purple links to go to recipes!
BREAKFAST
Veggie Breakfast Scramble, Banana Pecan Muffin
Homemade Waffles with DIY Waffle Syrup, sausage links
Cereal with milk x2
Egg and Cheese Bagel
Cheese Toast, banana
Oatmeal
LUNCH
Bagel Halves with Sundried Tomato Spread and red pepper slices
Turkey Sandwich, raw carrots and broccoli with ranch dressing* x2
Homemade Pizza Bagels
Nachos, red pepper slices
PBJ, apple slices with cinnamon
Leftovers from dinner
DINNER
BBQ Pork Sliders, Broccoli Salad with Cranberries and Pecans (cranberries and pecans previously purchased)
Stirfry with leftover pork and stirfry veggies, rice*
Crockpot Chili, corn chips
Easy Potato Soup, biscuits
Cheeseburger Casserole, steamed green beans*
Taco Bowls (Beantastic Taco Meat, tomatoes, lettuce, cheese, sour cream and salsa served on corn chips)
BBQ Pepper Jack Burgers, Home Fried Potatoes
Read what we do about snacks here.
What are you eating this week? Leave a comment or link. 🙂
Please Note: I post my weekly menu to encourage menu planning and to give meal ideas, not as a nutritional standard. You should feed your family based on your priorities and values.
GET 10% OFF EASY MEAL PLANNING!
If you would like menu planning help, check out eMeals*–weekly menus based on your local store’s sales including recipes and a grocery list! Click here and use promo code PEACEFUL for a 10% discount off of eMeals already low prices!
You May Also Enjoy:



For more menu ideas, check out OrgJunkie Menu Plan Mondays.
*affiliate link
Love the menu this week, But I do have two questions and a comment. I’ve toured the web site and still don’t really know what “cheese toast’ is! I think I do but…can you tell me? Also, dumb question, but are these meals (lunch especially) meals your husband eats too? If I gave the DH a bagel with a spread and a few veggies he would wonder where the real lunch was, I wondered if your DH fill in the cracks with a snack? I am still making your chicken enchilada recipe, it’s great! Also, I know I can’t possibly meet the same budget you guys have, even with only two of us. We will spend about $300 a month, because we live in the mountains, the 2 stores here are very pricey and the 45 minute trip to a larger city is very hard to do more than once a month, that being said, I still save by using your method of looking for sales, planning a menu and sticking to that menu as best as I can. thanks much! Can’t wait to try the bagel and spread, looks good!
All good questions Barbara! My husband does eat what we have on his days off. On the days he works he is able to eat lunch for free at his job, so that helps. If he happens to be home on the day we have the bagel and cream cheese, he might make a grilled cheese instead or a turkey sandwich. I know there are some men who need to eat more.
I am glad that you enjoy the enchilada recipe. As far as meeting the same budget, my intention is not to say that people need to follow exactly what I do. I am only showing what we do in order to give readers ideas about how they may be able to cut their grocery spending if they desire to. You are doing great if you are making a meal plan and shopping for sale items. It is more difficult in rural areas.
I just realized that I failed to answer the cheese toast question. I place slices of bread on a cookie sheet and add shredded or sliced cheddar cheese on top. I broil it for a minute or two until the cheese melts. You can also pop a couple of slices of bread in the toaster and once they are browned, melt cheese on top using the microwave or broiler.
Everytime I go into a store it seems the staples we buy every week continue to rise in cost!!! You need a GOLD medal for achieving it at 125.00…I dont see how you ever did it at 100.00…even with you showing me exactly how.Im not grasping it….because I will try and do what you did almost exact and mine comes out more….its just two of us however, I have the two grandsons for meals 4 days a week…one is so,so picky its hard to get him to eat anything on the menu.Also, I live in a rural area that things are terrible in price(no competitor ads excepted) so I usually bite the $20.00 gas bullet and commute to the city because I end up with at least three more nights of meals for the same budget I use in town….My husband has been a type one diabetic all his life so he needs a certain number of carbs for meals and snacks to balance out his insulin…so I cant skimp as much as I would like to…the dr. has him on 3 snacks and 3 meals a day at this time.(I noticed the minute I opened your page~first thing I thought is good the budget went up for you all)
Yes the budget did go up, but I also added the disclaimer because sales and prices vary from one location to the next. The key is to do the best that you can do with what you have, and it sounds like you are doing what you can considering the challenges you have. Hang in there!
My simple, frugal meal plan: http://www.servingjoyfully.com/2012/10/08/our-frugal-meal-plan-108/