Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $100/week. See our $100 Budget Weekly Menu here and (NEW!) link up your savings below!
_______________________________________________________
Join me on Twitter for instant updates or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox! You can also join me on Facebook!
_______________________________________________________
Read more about how I stick to a $100 a week budget in my FREE e-book Save More-Clip Less.
The produce deals were so great at my Walmart store this week that I didn’t even go to the local produce market.
Highlights:
Mangoes $.50 each
Corn $.25 each
Pineapple $2.50
Peaches $.98/lb
The rest of the groceries from Walmart.
WALMART–Spent $83.56 total.
Save A Lot Trip #1
I had to make a second trip because I forgot the ingredients for my Mango Salsa Chicken.
SAVE A LOT–Spent $29.63 total.
Weekly Total: $113.19
July Monthly Total: $ 113.19
($100/week budget for six people. You can also read what we do about snacks here.)
Click here to see previous week’s shopping trips.
You May Also Enjoy:


I haven’t noticed any non-food items (i.e. paper product, cleaning supplies, etc.) Do you not include this in your “grocery” budget? Also, do you do any shopping at warehouse clubs, like Sam’s Club? I have made a cost comparison spreadsheet, Sam’s Club vs. grocery store (even w/sale prices and coupons), and I notice certain things are cheaper purchased at the Club. I am trying to cut my weekly budget on groceries for my family of 5! Your blog is inspirational 🙂
Hi Lindsey!
I do not include non-food items in the grocery budget. I spend about $35-$45 a month on non food items like toiletries, toilet paper, etc. If I find something on sale I will stock up. Otherwise I buy most of those items at Walmart. I have not had tried a warehouse club in several years, but when I did I only found that yeast was a good deal for us because we don’t really buy snack food items and I try to primarily purchase weekly sale items, so I can beat most of the warehouse prices. It may be different for you and you should definitely do what works for you. 🙂
Just a comment/ question about ground beef. I have always been told to buy the leanest you can because in all reality with the higher percent fat your paying for fat that is cooking off anyways…do you find that the 70 and 80 % lean ground beef cooks down a lot?
It does cook down and I don’t have a scientific answer for you, but in my area the difference in price doesn’t seem to worth the bit that cooks off. Just my opinion. 🙂