Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $400/month. See our $100 Budget Weekly Menu here and (NEW!) link up your savings below!
_______________________________________________________
Join me on Twitter for instant updates or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox! You can also join me on Facebook!
_______________________________________________________
Read more about how I stick to a $100 a week budget in my FREE e-book Save More-Clip Less.
PUBLIX—Spent $21.37.
SAVE A LOT–Spent $24.05.
WALMART #1-Spent $12.51.
(not pictured: 1 large bag Lay’s Potato chips, deli rotisserie chicken and gallon milk)
Weekly Total: $88.71
June Monthly Total: $377.36
($100/week budget for six people)
Click here to see previous week’s shopping trips.
You May Also Enjoy:



Great trip!! SInce you have a child that is gluten free do you keep the entire family gluten free or buy special stuff just for the one?
I actually did not need to go to the grocery at all this week! The kids are going to my inlaws and my garden is coming in like crazy!
Great trip!
I try to make dinner gluten free and then buy special gluten free products just for the child who needs them (bread, bagels, pizza crust, etc.) although sometimes we make our own gluten free pizza crust: https://thepeacefulmom.com/2011/10/11/simple-gluten-free-easy-gluten-free-pizza-crust/
Husband’s job is being transferred to an area that has a save-a-lot. I’ve never been in an area that has one. I’m familiar with Aldi’s and Big Lots. Looking at the map in our possible new home shows them in less than desirable locations. Is it worth my trouble/time to visit one or should I just check out the other lower cost options?
Hi Jennifer! I have found that Save A Lot is great for produce deals, basic staples and occasionally meat deals. If I were you, I would check it out and compare prices in your area. One of the stores where we live is in a poorer area, but I go during the day and have never had any problems. You could take your husband with you if you felt safer doing that.
Hi Kimberlee, (and guests!)
We recently moved (my husband is in the Army and we were sent to a new post). I don’t have a job and don’t plan to get one because we won’t be here long. It’s just the two of us, but I’m trying to be hyper vigilant about my grocery spending. It’s a little bit overwhelming with going to a new store I’m not use to, planning meals, trying to save, etc. But I spent $130 today and got enough to last most of the month only going back for bread, milk, etc. I feel pretty good about it! I think I can stay under $200 this month and get even lower as I get better at this. 🙂 Thanks for all the tips and clicks!
We moved about a year and a half ago, and it was really overwhelming trying to find what worked as far as groceries because my old tricks didn’t work. Way to go for keeping to your budget!
I don’t see that you allow for snacks. I have three girls ages 10, 8, & 7.
They seem to always be hungry. How do you handle snacks.
Hi Judith! You can read more here: https://thepeacefulmom.com/2012/03/06/qa-what-do-you-do-about-snacks/
I tried grilled cheese sandwiches with olive oil brushed on the bread and they burned really quickly so I’m going back to butter for that.
I posted a reply further up – but wanted to comment to you – I have a Cuisinart grill/panini maker. I use it to make grilled cheese without any butter or oils
Thank you for sharing your weekly successes and goals– it has inspired me to be intentional about keeping closer track of what we spend on groceries each month. I think I’m going to start taking pictures of my shopping trips and posting how much I’m spending to keep myself accountable!
It’s funny Katie–I just told my husband last night that it’s pretty weird that I’ve taken pictures of my groceries now for almost 3 years–LOL!
What is all that butter for? I can never figure out how you make everything on your meal plans based on what you bought.
We use 2-3 sticks of butter a week and I try to purchase extra when I find it on sale. We fry our eggs and grilled cheese in it; put it on toast, steamed veggies and potatoes. This week I bought extra because my daughter is baking a lot of cookies to sell at a bake sale.
My menu is here: https://thepeacefulmom.com/2012/06/22/100-budget-weekly-menu-622/. The frozen pizza and Udi’s Pizza crust are for pizza night. The salad will be used together with some romaine lettuce I have leftover from last week (it lasts longer if you buy the heads rather than the torn lettuce) in the Greek Salad, salad with chicken (rotisserie chicken not pictured) for lunch. The hot dogs will be used with baked beans I already have for a quick dinner. The cheese will be used with lunch meat I purchased last week to make our sandwiches for this week, including the Turkey and Pepper Jack Grilled Cheese we will have for dinner. The cereal and bagels are for breakfast. Does that help?
I use my panini maker to make grilled cheese – not butter 🙂