Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $400/month. See our $100 Budget Weekly Menu here and (NEW!) link up your savings below!
_______________________________________________________
Join me on Twitter for instant updates or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox! You can also join me on Facebook!
_______________________________________________________
Read more about how I stick to a $100 a week budget in my FREE e-book Save More-Clip Less.
PUBLIX-–Spent $24.95 + $14.89 for fried chicken dinner combo from the deli.
PRODUCE MARKET–Spent $15.88. (not pictured: large watermelon)
SAVE A LOT–Spent $12.73.
WINN DIXIE–Spent $33.52.
Highlights:
$1.00/dozen eggs
$2.00 Hormel Naturals lunch meat (reg. $3.50)
Weekly Total: $101.97
June Monthly Total: $288.65
($100/week budget for six people)
Click here to see previous week’s shopping trips.
You May Also Enjoy:


Can you freeze the deli meet? When it thaws does it pull apart correctly?
Great job shopping. I admire your hard work.
Thanks Theresa! I have successfully frozen the Hormel Naturals Deli meat. I put the unopened plastic package in the freezer and place it in the fridge one day before we will use it. As long as it is thawed completely I haven’t had a problem with separating the slices, but I can’t promise you that it will work for you.
We are LOVING the hormel naturals lunch meat! I ended up with 10 packs this week for only $16.00! ( 50 cents off each which doubled to $1.00 then a $4.00 catalina store coupon from a previous trip!)
Have you ever thought of getting the non fat dry milk just to cook with? I love having it on hand since we only drink Almond or Coconut Milk. I can bake with Almond/Coconut milk, but it doesn’t work in Mac and Cheese! I just make it as we need it!
Thanks for the link up!!
That’s a great deal! As far as the dry milk, the last time I checked it wasn’t cost effective, but I will look at it again.
Here is my break down for using non fat dry milk at home:
Powder Milk is $0.187 per cup. Milk ( if at normal price for our area of $2.99) is $0.186 per cup. ( only If I buy a gallon more if I bought a smaller size!)
My family does not drink any cow milk at all. It is used stricly to cook with. I average 2 cups of non fat dry milk per week to cook with which would be $0.37 per week for milk. If I even bought the smallest size milk possible just to cook with I would be looking at atleast $1.00 or more, Plus I would have wasted milk!
Thanks Lindsay, I will check my local prices. My kids use milk in their cereal and were not big fans of powdered milk when I tried it before, but I know that you can’t taste the difference in cooking and baking.
I’m wondering how you manage with one gallon of milk and one loaf of bread. Was watermelon the only fruit? How old are your children? I’m very impressed.
We have a loaf of bread in the freezer and we only use milk for cereal twice a week and occasionally for cooking. My children are 17, 15, 13 and 11.