Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens!) for around $400/month. See our $100 Budget Weekly Menu here and (NEW!) link up your savings below!
_______________________________________________________
Join me on Twitter or Facebook for instant updates or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
_______________________________________________________
PRODUCE MARKET–Spent $17.63
Highlights:
lemons $.25 each
cucumbers $.33 each
cantaloupe $1.49
5 lb bag potatoes $1.49
pint grape tomatoes $1.49
SAVE A LOT–Spent $15.16
Highlights:
Dole Salad $.50 markdown
tomato sauce $.49 each
WINN DIXIE–Spent $39.74
Highlights:
Country Style Ribs $2.24/lb
Chicken Thighs $.99/lb (cheapest price for our area)
16 oz. Birds Eye Frozen Vegetables $1.14 each
WALMART–Spent $41.21
Weekly Total: $ 113.74
May Monthly Total: $ 113.74
($100/week budget for six people–I’m counting this for the first week of May since there are only a couple more days in April.)
Click here to see previous week’s shopping trips.
You May Also Enjoy:



How did you do this week? Link up your savings posts below!
That is great shopping. When you go over for the week do you take off the next weeks budget amount? Also, do you ever buy more of one item one week knowing it will last for the month because it is on a super sale (ie: almond milk was 50%per carton so I bought 12 instead of 3) and how do you adjust your monthly budget to accomodate that savings?
I try to stick to $100 each week, but my primary goal is to get enough food for the week to feed everybody (including what we have in the freezer and pantry) while sticking to the budget. Several of the items I purchased this week will be used in future weeks like one package of the chicken thighs, the peanut butter (didn’t see the one I already had in the pantry), part of the cheese, etc.. I definitely buy as many super sale items as I can while still trying to stick to the $100 budget. I do try to spend less the following weeks when I go over, but I don’t stress too much about it if I am over by $10 or $20 at the end of the month. If I am over by more than that amount, the money has to come from another category and means that we don’t have money for something else. Does that make sense?
sure that makes sense. Thanks for the insight. It is so hard to pass up a great deal especially on something you know you use everyday:)
I agree! 🙂
around here you can get produce at Aldi for close to those prices….I just get creative and we eat what looks best and is cheapest that week!
I was just thinking what amazing produce prices, then saw I wasn’t the only one thinking that!! =)
would love to get that much fresh produce for less than $20. around here I would be paying @ least $30 or more. Glad though you are able to get these prices, maybe I need to move also☺
I am very thankful for my local produce market. 🙂
I need to move 😛 lol even on sale and at the cheapest places in my town, all of that would have cost me about $250 or more!