Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens!) for around $400/month. See our $100 Budget Weekly Menu here and (NEW!) link up your savings below!
_______________________________________________________________
Join me on Twitter or Facebook for instant updates or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
_______________________________________________________________
PUBLIX–Spent $21.47.
Publix was actually my last stop this week and I knowingly went a little over budget because the prices were so low on a couple of items we regularly use.
Highlights:
BOGO Cashews $2.70 (lowest price in our area–great protein-filled snack)
1 lb butter $2.00 (lowest price in our area and lowest price I’ve seen in a while. These will go in the freezer.)
BOGO Beef Broth $1.35 (lowest price–I like this brand because there is no msg. Cheaper to make my own, but that just isn’t happening right now.)
SAVE A LOT–Spent $50.12.
Highlights:
$.69/lb chicken leg quarters
$2.20/lb ground beef (lowest price for our area)
$.99/lb strawberries (click here to see what I do with these)
WALMART–Spent $40.95.
Weekly Total: $ 111.42
April Monthly Total: $ 111.42
(counting this toward the April total because the food will mostly be eaten in April)
Click here to see previous week’s shopping trips.
You May Also Enjoy:



Thanks for the linky!
I went a little over today too. Land O Lakes was 2 for $5.00 at our Kroger. The Kroger brand was $2.88. I can’t remember the last time I bought name brand “real” butter! I got extra to go in the freezer too. Also took advantage of some Manager specials on chicken thighs. I got 5 1/2 pounds for $4.00. I bought 2 packs and will split each pack into 2 meals using my foodsaver. Great crockpot meals with a bottle of bbq sauce.
hmmm,I don’t know how to link….. I did get split chicken breast for $1 a lb. this week,and bought extra b/c of that price…. I will be processing it per your ideas for various meals….I hesitate to post any totals right now,as I went over my budget this month…(quite a few gatherings= extra food) but the 1st week of April will seem cheap,since I shopped yesterday….;-)
What’s sad is it’s not really alot of food for the money. Prices on necessities (food, fuel) continue to rise with no end in sight. I’m thankful that the Lord is our ultimate Provider! I love the story that my Mom told me about when she and my Daddy were first married (1966). Her weekly food budget for 2 people was $8….and that included at least 5 meats!!!! Hyper-inflation?!!!