Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens!) for around $400/month. See our $100 Budget Weekly Menu here and (NEW!) link up your savings below!
__________________________________________________________________________________________
Join me on Twitter or Facebook for instant updates or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
__________________________________________________________________________________________
SAVE A LOT —Spent $48.59.
WALMART (no photo)–Spent $4.28 for pepperoni and hot dogs.
PUBLIX-–Spent $4.99 for Udi’s Gluten Free Bread.
Weekly Total: $ 97.76
February Monthly Total: $ 354.50 + $104 from Zaycon Foods (read more here)
As you can see, I made the budget for this week, but I am over budget for the month ($400 a month for 6 people) with our Zaycon Foods purchase. I have also been buying more produce which has increased my grocery bill. We will see if I can at least keep the groceries under $100 each week for the next two weeks and then get back on track next month for a $400 month.
You May Also Enjoy:



Leave a Reply