Fun Friday Shopping Totals: Feeding a family of six for $400 a month. I only shopped at two stores this week, but almost everything I bought was on sale! See our Weekly Menu here.
__________________________________________________________________________________________
Like TPM on Facebook and get my new e-book: Save More-Clip Less FREE! Subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
__________________________________________________________________________________________
WALMART
Spent $78.54.
Price Matched Items:
bananas $.29/lb (reg. $.59/lb)
peaches $.98/lb (reg. $1.34/lb)
cucumber $.33 (reg. $.79 ea.)
carrots $.50 (reg. $.88)
grapes $.99/lb (reg. $1.98/lb)
chicken breasts $1.79/lb (reg. $1.88/lb– not much difference, but every little bit helps!)
WINN DIXIE
Spent $43.83.
Highlights:
Oscar Mayer Nitrate Free Lunch Meat $1.99 (reg. $3.50) (these will go in the freezer)
I’m over budget this week, but I purchased several sale items that will last for the next couple of weeks so I should still be on track for the month:
Weekly Total: $ 122.32
September Monthly Total: $ 122.32
($100/week budget for six people)
You May Also Enjoy:



I’m finding that weekly seems to work out better for me to in order to keep focused on what is truly important…interesting to see what works for others.
So nice to see a lot of real food pictured!!!
Hi Johnlyn! Thanks for taking the time to comment.
As far as the real food, if you read Save More-Clip Less you know that I try to feed my family real food as much as possible. It’s always a challenge to balance nutrition and the budget!