It’s official! We’re raising the budget to $120-$130/week for our family of six. Store coupon policies (no double coupons) and higher grocery prices in our area combined with my lack of a stockpile due to our recent circumstances mean that I have to spend more for now. Hopefully this will change in the near future!
__________________________________________________________________________________________
Join me on Twitter or Facebook for instant updates or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
__________________________________________________________________________________________
Weekly Total: $134.00 ($241.93 value)
Monthly Total: $134.00
I paid $39.18 for $80.88 worth of groceries (not pictured: 4 boxes Aunt Jemimah frozen waffles)
I paid $57.93 for $96.66 worth of groceries.
(not pictured: 16 oz. bottle BBQ sauce, 32 oz. bag Malt O Meal Cereal, 20 oz. box Raisin Bran, 10 pk. box instant oatmeal)
Winn Dixie (sorry no photo)
I paid $36.89 for $64.39 worth of groceries.
Highlights:
BOGO Country Style Ribs
Marked Down Sirloin Tip Steak
Yellow Corn $.20/ear
You May Also Like:
Fun Friday Weekly Menu
(What we’re eating from these groceries!)
Printable Grocery List Form