Total spent this week: $117.13
Food:$98.86 Non Food: $18.27
Total spent for the month: $266.87
(leaving $133 for the last week of the month!)
PUBLIX (prices after coupons and sales)
(1) 13 oz Diamond Kosher Salt FREE
(2) Kelloggs Frosted Mini Wheats $1.20 each
(2) 12 dbl roll packs Angel Soft Toilet Tissue $4.49 each
(2) 11 oz Lays Potato Chips $1.49 each
(6) 12 oz Mueller’s Tricolor Rotini $.31 each
(2) 2.6 oz pouches StarKist White Albacore Tuna $.45 each
(6) 18.5 oz cans Progresso Soup $.55 ea
32 oz Progresso Chicken Broth $1.30
(2) 14.5 oz Muir Glen Tomatoes $1.00 each
(2) 6 oz Muir Glen Tomato Paste $.09 each
(6) 28 oz cans Hunt’s Tomatoes $.61 each
(4) 24 oz jars Classico Pasta Sauce $.74 each
(10) 9 oz Green Giant Frozen Vegetables $.50 each
(2) dozen Publix large eggs $.80 each
(1) 12 oz Eat Smart Fresh Vegetables $1.00
(8) Hallmark Expressions Cards FREE (not pictured)
(1) 8 roll pack Sparkle 8 roll pack paper towels $4.49 (not pictured)
(1) 4 double roll pack Angel Soft toilet paper $1.89 (not pictured)
(1) 32 oz Stonyfield Organic Yogurt $2.59 (not pictured)
Total Spent: $42.22 for $131.65 worth of groceries.
Kroger
(4) 8 oz Kroger Cheese Bars $1.00 each
Hormel Naturals Pepperoni $2.29 ($1 cpn)
16 oz RediPac Garden Salad $1.49
4 oz fresh raspberries $1.49
2.72 lbs over ripe bananas .39/lb ($1.06)
3.93 lbs boneless chuck roast $2.09/lb ($8.21)
3.4 lbs boneless skinless chicken breast $1.47/lb ($5.01)
8 lb bag California Navel Oranges $5.99 (not pictured)
1 pack Trident Layers Gum $.25 (not pictured)
7.5 oz Soft Soap $.30 (not pictured)
Total Spent: $29.60 for $ 53.59 worth of groceries.
Walmart
(2) 8 ct frozen waffles $1.25 each
5 oz shredded Parmesan Cheese $1.96
8 oz fresh blueberries $2.50
46 oz jar unsweetened applesauce $1.46
16 oz jar Smuckers Organic Peanutbutter $3.48
24 oz bottle sugar free syrup $1.92
24 oz bottle regular syrup $1.67
(4) 24 oz cans diced tomatoes $1.00 each
(4) 8 oz cans Dole pineapple chunks $.72 each (2-$.55 cpns)
15 oz box raisins $1.58
50 ct zipper top sandwich bags $1.32
1 stalk celery $1.08 (not pictured)
(Ingles Price Match)
10.11 lbs Country Style Ribs $.99/lb ($10.01) (not pictured)
(Food Lion Price Match)
16 oz bottle BBQ sauce $2.18 (not pictured)
(I pay more for the BBQ sauce because it has no high fructose corn syrup.)
Total Spent: $38.65 for $63.68 worth of groceries!
Ingles:
6 lbs overripe bananas $1.49
50 ct box Stevia in the Raw FREE
Total Spent: $1.54 for $6.29 worth of groceries.
Discount Bread Store: $5.12 for $10.60 worth of bread
Leave a Reply