Jun
07
2013

My Shopping Totals for This Week 6/7 {+ Money Saving Tips!}

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Walmart A 2013-06-07My Weekly Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here

Subscribe to my FREE e-notes to get my weekly menu sent right to your inbox PLUS FREE gifts like my Stress Free Meals e-book and my exclusive customizable organizing labels! Click here to join!

Publix 2013-06-07

 PUBLIX--Spent $36.92.  (not pictured: (2) 24 oz. jars Classico Pasta Sauce)


Money Saving Tip: Plan your weekly menu around super sale items. I love it when the Eat Smart Veggies go on sale at my local Publix! We use them in Easy Chicken Stir-FryBroccoli Salad with Cranberries and PecansVeggie Breakfast Scramble, and with ranch dressing with our lunches.

 Walmart B 2013-06-07

 WALMART Part 2

 

Walmart c 2013-06-07

WALMART Part 3–Total Spent $130.51. (including produce at the top of the page)

Money Saving Tip: Use Walmart’s Ad Match GuaranteeI did not have much time to shop this week (see my crazy schedule here), so I could not take advantage of the loss leaders like I normally would.

I did save a little money by using the Ad Match Guarantee to get peaches for $.99/lb, milk for $2.49/gallon, pork chops for $1.79/lb and bananas for $.29/lb.

 

Weekly Total: $167.43 

June Monthly Total: $167.43   

($125/week budget for six people–I am over for the week but I am thankful that it wasn’t more of an overage after the week I had!)

 

Join us for The Peaceful Mom Save Money On Groceries Challenge! I share one tip to implement each week so you can start saving right away! Click here to see the current Save Money On Groceries Tips.

Read more about how I stick to a $125 a week budget in my Save More-Clip Less e-book!

Click here to see what others are saying.

 

 

Click here to see previous week’s shopping trips.

 

How did you do this week? Leave a comment!

 

You May Also Enjoy:

This Week’s Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

  • Julie C

    I love this time of year, so much cheap produce :) I came in under my budget this week, and was even able to stock up on boneless skinless chicken thighs for $1.99/lb and a USDA Choice Chuck Roast for… $2.78 a pound! By far one of my best finds lately, I might go back and get another one, I like to grind them up into burgers, and at $2.78/lb, it’s cheaper than buying ground beef.

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      That’s a great idea Julie! Thanks for taking the time to share. :)

Previous post:

Next post: