Apr
19
2013

My Shopping Totals for This Week (+ my April total!) 4/19

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Walmart Grocery 1--2013-2-19

Friday Shopping Totals: You can save BIG on your grocery purchases! See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here.  

Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
  

To save time, I did most of my shopping at Walmart this week.

 

Walmart Grocery 2--2013-2-19

WALMART part 2 (part 1 pictured above)

Walmart Price Matched Meat 2013-2-19

I took advantage of the  Walmart Ad Match Guarantee to purchase ground chuck for $2.59 a pound which is a super low price for our area. [Read more here about how I prepare and cook all that meat.]

WALMART--Total Spent $175.65.  

 I also purchased a 32 oz. container of Stonyfield Organic Yogurt, 3.5 lbs of bananas and 2 packages of Lender’s bagels which are not shown in the photo.

 


Weekly Total: $175.65 

April Monthly Total: $428.98    

($125/week budget for six people–I am over for the week because I am buying almost two weeks worth of groceries so I don’t have to go to the store for the first couple of days after I return from Guatemala. I am under for the month ($500 budget), though–woohoo!)

 

Join us for The Peaceful Mom Save Money On Groceries Challenge! I share one tip to implement each week so you can start saving right away! Click here to see the current Save Money On Groceries Tips.

Read more about how I stick to a $125 a week budget in my Save More-Clip Less e-book!

Click here to see what others are saying.

 

 

 

Click here to see previous week’s shopping trips.

Were you able to stick to your budget this week? Leave a comment!

 

You May Also Enjoy:

This Week’s Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

  • Mandy

    Kimberlee- I hope you have a safe and blessed trip. I was quite surprised at prices this week when I ran into Walmart to pick up a few things. Publix has a campaign stating that Walmart isn’t always cheaper, and I am starting to believe them. An 8 oz. package of store-brand cream cheese was $1.99 at W/M! What??? I checked the price at Publix and they sell their store-brand cream cheese 2/$3 (or $1.50 ea). I saw other examples too. It is taking more and more effort to find lower prices. Anyway, God bless and stay safe.

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      Thanks Mandy! I know what you mean about the prices. I only shopped there this week because we needed some non-food items and I was short on time. It’s my least favorite store.

  • http://www.practicingfrugal.com Dianna

    Have a great trip Kimberlee.
    I too like Walmart the least, but many times it’s the easiest and it’s also the closest.

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      Thanks Dianna!

Previous post:

Next post: