Apr
05
2013

Shopping Totals {+ Grocery Saving Tips} 4/5

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here

Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
  

WALMART PRODUCE  

Grocery Saving Tip: Buy In-Season Produce.

Produce that is in-season, or currently growing in your area, is generally priced much cheaper at most stores than produce that has had to be shipped from another area or country. I purchased sweet potatoes, navel oranges and strawberries at a discount this week.

Check out the Epicurious Seasonal Ingredient Map to search for what’s in season by state and month.

 

 

WALMART–Total Spent $111.63.

Grocery Saving Tip: If you are strapped for time, choose the store with the lowest overall prices for your area (or the one with the best sale prices for the week).  

I had to keep things simple this week and do all my shopping at one store. The store in our area that has the lowest overall prices is Save A Lot, but there were items on my list that they don’t carry, so I chose Walmart. To ensure that the prices really are lower at a store, you should keep a price book or spreadsheet. (Read more in my Save More Clip Less ebook.)


Weekly Total: $111.63

April Monthly Total: $111.63    

($125/week budget for six people)

 

Join us for The Peaceful Mom Save Money On Groceries Challenge! I share one tip to implement each week so you can start saving right away! Click here to see the current Save Money On Groceries Tips.

Read more about how I stick to a $125 a week budget in my Save More-Clip Less e-book!

Click here to see what others are saying.

 

 

Click here to see previous week’s shopping trips.

 

How did you do this week? Leave a comment!

You May Also Enjoy:

This Week’s Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

  • http://www.threeloudkids.com Stephanie

    Im excited to watch this series of post. I have a budget of $100 a week for a family of 5. Im curious, is everything posted above what your family will eat this week? What about snacks? My kids go through SO many.

  • http://www.threeloudkids.com Stephanie

    Thanks for answering me. I never thought about the carbs that my kids take in and the relation to them not eating their meals. Really good tips!

  • Lauren

    Do you have a philosophy on name brands vs. store brands. I notice that you purchase some of both. I tend to do whichever is cheapest…99% the store brand and have heard that many times name brand companies actually produce the store brand products. Just interested in your thoughts :)

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      If I had a philosophy I would say it is to buy what is cheapest in general. However, I do pay more for some things because the quality is so much better. For example, I usually buy Lays potato chips when they go on sale because we really prefer the taste over any store brands that we have tried. I also usually buy name brand pasta sauce because the store brands usually have high fructose corn syrup which I try to avoid.

      I try to balance budget and nutrition the best that I can each week, so my decisions vary some depending on what is on sale and available at any given time. That may not be the most helpful answer, but it is what I do. :)

Previous post:

Next post: