Mar
29
2013

Shopping Totals: An Unusual Week {+ money saving tips!}

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here

Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
  

PUBLIX part 1 

Grocery Saving Tip: Plan your weekly menu around super sale items.

This week was unusual because I only had time to shop at one store. I would normally choose a store with lower overall prices, but Publix had such great sales this week I decided to shop there and base my weekly menu around the sale items.

 

 PUBLIX part 2 

PUBLIX part 3--Total Spent $87.70.  

Grocery Saving Tip: When an item is on sale at its lowest price, buy as much as you can afford and use before it expires.

We love cashews, plus I read once that eating 10 of them is like taking a Prozac–haha! I was able to purchase these for $2.45 (50% off).

 

Weekly Total: $87.70 

(I will spend an additional $10-$15 for items for an Easter picnic we are attending with friends.)

Monthly Total: $615.90    

($125/week budget for six people–Since there are five Fridays this month, my budget was $625, so I am just slightly under–woohoo!)

 

Join us for The Peaceful Mom Save Money On Groceries Challenge! I share one tip to implement each week so you can start saving right away! Click here to see the 1st week’s Save Money On Groceries Tip.
 

 
Read more about how I stick to a $125 a week budget in my Save More-Clip Less e-book!

Click here to see what others are saying.

 

 

Click here to see previous week’s shopping trips.

 

How did you do this week? Leave a comment!

You May Also Enjoy:

This Week’s Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

  • Wendy

    Funny with the cashews; I asked hubby to bring me home a few tins. He ate the two tins of cashews; man that was so not nice. Cashews are my favorite. I make a mix for snacking; a tin of cashews, raisins, chocolate semi sweet morsels, and those baby twist pretzels. My version of Checks mix however no cereal added and didn’t add butter, etc. We’re about $650 a month for groceries for 2; before coupons.

    Question: Do you have any tuna recipes with Chunk Light Tuna? Hubby went on a rampage when he saw they were 2 for $1 and we had coupons so we got 18 cans for free. TYVM.

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      Sorry about the cashews Wendy. That’s not playing fair–haha.

      I have pretty much burned my kids out on tuna, but we do occasionally have tuna salad with Duke’s mayo (no sugar) and dill pickle relish. You might try searching “tuna melt” and “tuna casserole” for recipes on the web. Hope that helps.

  • Kaylin

    I’m not sure exactly where this comment might fit best, but I would like to share a strategy that has helped me (and most certainly might not be for everyone!) save and simplify on my weekly dinners. I follow a set “meal plan” where I will prepare a meat/protein, a carb/starch/side, and a vegetable. I watch meat sales, look for packs of meat that have been marked down or have coupons on them, and also cook less expensive cuts of meat, such as chicken legs, thighs, chicken leg quarters, etc. For side dishes, I rely often on “instant”/pre-packaged mixes, such as mashed potatoes, au gratin potatoes, Rice-a-Roni, boxed mac and cheese, etc, which can usually be found for $1 each (often less during sales and/or with coupons). For vegetables, I buy frozen vegetables when they are on sale for $1/bag. I find that with this “strategy,” I can serve a fairly healthy and well-balanced meal quickly (30 minutes cooking time, max) and frugally.

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      Thanks for those tips Kaylin!

Previous post:

Next post: