Mar
09
2013

My Shopping Totals {+ Tips to Save Money on Groceries} 3/9

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here

Join me on Twitter or Facebook for daily interaction,or subscribe to my FREE e-zine 

for ways to save money,

get organized

and enjoy life

sent right to your inbox!
  

PRODUCE MARKET–Spent $20.71.

Grocery Saving Tip: Check local produce stands and ethnic markets. They often have much lower prices on certain items than chain stores.

My grocery shopping for this week started at my local produce market this week where I found:

HUGE honeydew melon $1.89

green peppers 33 cents each

blueberries $2.49/ pint

Haas avocados 50 cents each

grape tomatoes $1.49/pint

cucumbers 50 cents each

green onions 35 cents each

These are all super low prices for my area.

WINN DIXIE–Spent $37.87.

Grocery Saving Tip: Buy meat at it’s lowest price and freeze it for later. I found this thin sliced round steak for $2.45/lb. It’s a great price, so even though it wasn’t on the list, I purchased some to go in the freezer.

We are about to use the last of our $.99/lb chicken breast from the freezer, so I picked up some chicken breasts for $1.99/lb. It’s not the lowest price ever, but it is the lowest price for this week. I also purchased country style ribs at $2.18/lb, which we will eat this week.

PUBLIX--Spent $39.80.  

Grocery Saving Tip: Plan your weekly menu around super sale items. I will be using the Buy One Get One Free Feta in our Greek Pasta Salad for this week and the $1.67/pint strawberries in our Baked Oatmeal (see my menu with recipe links here).

My total was actually $64.80, but I had a $25 Publix Gift Card that I received from General Mills so I spent less than $40 out of pocket.

Then I ran out of steam, so I did not get the cabbage and red potatoes as well as a few other things I had planned to price match at Walmart. I adjusted the menu so that we will be skipping the coleslaw when we have ribs and I will be serving rice with our roast rather than red potatoes.

 

Weekly Total: $98.38. 

March Monthly Total: $246.59    

($125/week budget for six people, so I am just under budget for the month.)

 
Need to lower your grocery bill? Read more about how I stick to a $125 a week budget in my Save More-Clip Less e-book.

 

 

How did you do this week? Leave a comment!

 
Related Topics:

Why I Shop At Multiple Stores

What We Do About Snacks

Click here to see previous week’s shopping trips.


You May Also Enjoy:

This Week’s Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

  • Mandy

    It may sound silly, but I look forward to your shopping post. Thanks for doing it. I might be a better shopper if I had to photograph what I bought went I got home and show the world! I am definitely a bargain shopper but always end up getting some extra items.

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      Haha! Evidently you are not alone Mandy. The shopping posts are some of my most popular posts for some reason.

      • http://coupondandelion.com Heather Hazen

        bc it shows that it CAN be done!!! They are my favorites!

  • http://coupondandelion.com Heather Hazen

    Sam’s club for chicken breast – $1.40-$1.60 per lb when you buy it by the case… it is the same chicken they put on the shelves, it just costs $.50-$1.00 more for someone to open the box and place it on the shelf.

    Plus there was that Sam’s Club deal on Groupon if you got it!

  • Kate Miller

    I AM VEGAN GLUTEN FREE, BECAUSE I HAVE LITERALLY 100 FOOD ALLERGIES. WE HAVE KROGER, AND WALMART, AND FOOD LION, AND A HEALTH FOOD STORE. I DON’T HAVE A CAR BECAUSE IT WAS STOLEN WHEN THEY BROKE INTO MY HOUSE, I GUESS TO CART THINGS OUT. SO I HAVE TO TAKE A CAB $20 EACH WAY TO GO TO THE STORE EACH MONTH, SO IT ADDS TO THE FOOD BILL. I GO TO KROGER ONE MONTH, AND WALMART THE NEXT AND I WALK 3 MILES TO FOOD LION WHEN I AM LOW ON PRODUCE. I HAVE A VERY SMALL FRIDGE BECAUSE MY KITCHEN AID THAT WAS TEN YEARS OLD BROKE, AND I’M SORRY I EVER PAID $1700 FOR FRIDGE. SO WHEN I REPLACE IT IN ABOUT 3-6 MONTHS I WILL GET A $500 DOLLAR ONE,AND I WILL BE ABLE TO FILL THE FREEZER ENOUGH TO ONLY SHOP THE ONE TIME PER MONTH. I SPEND ABOUT $150 FOR ME, AND $75 FOR GRAIN FREE PET FOOD. I THINK THERE ARE TO MANY ADDITIVES IN MEAT, ESPECIALLY HORMONES. I GAVE UP MEAT 40 YEARS AGO, BACK WHEN I LIVED ON $12.00 A WEEK. I CANNOT HAVE FISH, OR SEAFOOD, I BUY ORGANIC ONLY AT KROGER. AND SAM’S CLUB IN OUR AREA IS BEGINNING TO OFFER SOME ORGANIC VEGETABLES AND FRUITS. I FREEZE VEGETABLES CHOPPED AND FROZEN ON A TRAY, THEN IN BALL JARS I DO NOT USE PLASTIC IT LEECHES INTO FOOD.

Previous post:

Next post: