Feb
16
2013

Friday Shopping Totals (a day late!) {+ Grocery Savings Tips!}

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here

Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
  

It’s been a bit of a crazy week with all of the activities we had planned, so I am just getting to the grocery shopping today.

 PUBLIX--Spent $48.87.  

Highlights:

28 oz cans Hunts tomatoes $.99 each

Honey Nut Cheerios $2.05 per 12.25 oz. box

Kellogg’s Raisin Bran $2.00 per 18.7 oz. box

Progresso Chicken Broth $1.30 per container

Mueller’s Ziti  $.80 per box

Bertolli Sauce $1.50 per 24 oz. jar

Pepperidge Farms Bread $2.10 per loaf

Grocery Saving Tip: When an item is on sale at its lowest price, buy as much as you can afford and use before it expires. I purchased 6 loaves of bread (most of which I will place in the freezer to use over the next two weeks) and I stocked up on canned tomatoes at the lowest price for our area ($.99 per 28 oz. can.)

 Aldi Dairy, Meat and Grocery Items

Grocery Saving Tip: Purchase staples at one low-cost store. I normally price match Aldi’s produce prices at Walmart and don’t really shop there, but I needed to stock up on a few staples this week, so I decided to check out their prices. I was pleasantly surprised and ended up purchasing some extra cheese to put in the freezer for next week.

Aldi Snack Foods

I normally don’t buy very many snack foods, but we have several outings planned in the next couple of weeks and the prices on these snacks were just too good to pass up.

Aldi Produce

Highlights:

4 lbs navel oranges $1.99

cantaloupe $1.19

blueberries $1.29 per 6 oz. container

Haas avocados $.59 each

bananas $.44/lb

strawberries $.99 per 16 oz. container

Grocery Saving Tip: Buy produce at its lowest price and freeze it for later. The strawberries were at the rock-bottom lowest price for our area ($.99/16 oz. container), so I purchased 8 containers. To save money in future weeks I freeze in season produce (like these strawberries) using this method, and then we will use them for smoothies later in the month.

 

 Total Spent at Aldi $98.76.

I also spent $14.64 on 5.4 lbs of boneless Chuck Roast at Winn Dixie.

 

Weekly Total: $162.27 

 

Monthly Total: $381.56    

($125/week budget for six people–I’m $37.27 over for the week, but just $6.56 over for the month.)
 
Need to lower your grocery bill? Read more about how I stick to a $125 a week budget in my Save More-Clip Less e-book.
 

 

 

 
Related Topics:

Why I Shop At Multiple Stores

What We Do About Snacks

Click here to see previous week’s shopping trips.


You May Also Enjoy:

This Week’s Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

 

 

 

 

 

How did you do this week? Leave a comment!

{ 3 comments… read them below or add one }

Jennifer Brown February 16, 2013 at 3:35 pm

Did you know that Muellers is coming out with a GF pasta? Im not sure when it will hit stores, but I hope it will be included in the bogo sales at Publix.

Reply

Kimberlee February 16, 2013 at 8:29 pm

That would be awesome!

Reply

Tanya R. February 19, 2013 at 2:51 pm

I love the idea of buying produce when it’s cheap and freezing it for later. I do that too!

I’m going to freeze the bacon I got this week for later, since that’s the best price I’ve seen it for. :)

Here’s my list for the week:

http://theeconomicalhomemaker.com/weekly-grocery-challenge-21813/

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: