Dec
14
2012

Fun Friday Shopping Totals 12/14

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here

Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
  


PUBLIX--Spent $8.58.  

 

Grocery Saving Tip: When an item is on sale at its lowest price, buy as much as you can afford and use before it expires.

Our favorite bread went on sale so I bought extra to put into the freezer. I would buy more, but we only have a small freezer right now.

 

 WALMART–Spent $68.54.

I did not use the Walmart’s Ad Match Guarantee this week because I was short on time.


Weekly Total: $77.12 

($125/week budget for six people–We are eating inexpensive, simple meals this week to save money for dinner out this weekend.)

Monthly Total: $206.61   

 

Need to lower your grocery bill?

Read more about how I stick to a $125 a week budget in my e-book Save More-Clip Less.

 

 

Related Topics:

Why I Shop At Multiple Stores

What We Do About Snacks

Click here to see previous week’s shopping trips.


You May Also Enjoy:

This Week’s Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

 

 

 

 

 

How did you do this week? Leave a comment!

  • Jennifer

    do you know how much you would have saved by using the price match?? Just curious!! I tend to avoid Walmart unless it’s REALLY worth it…. Looks like you did phenomenal!! Especially on the bread! I buy it 4 loaves at a time when it’s B1G1 Free!! :D

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      Jennifer, I did not have any sales flyers this week to match anything so I am not sure what I could have saved on–probably not much because I purchased pretty basic items. I know what you mean about avoiding Walmart. I like to go only if I have nonfood items to purchase or have a price matches from a couple of stores so that it saves me the time of driving to the other stores.

  • Dee

    Arnold Healthy Nut is our favorite, too! Not sure if you have a Big Lots near you but ours have bread and it’s $1.60 a loaf there. We stock up and keep in the freezer.

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      I don’t think we do, but I’ll check. Thanks Dee!

Previous post:

Next post: