Oct
12
2012

Fun Friday Totals 10/12 {+ Savings Tips}

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here

Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
  

 

PUBLIX--Spent $27.28.  

Highlights:

BOGO Classico Pasta Sauce (our favorite) $1.50 each

BOGO Tuttorosso Tomatoes (24 oz.) $.99 each

Lender’s Bagels $1.10 each

Mueller’s Pasta 16 oz. box $.80 ea.

Savings Tip: When items reach the lowest price for your area, buy as much as you can afford to use in future weeks.

Read more about how to track prices in my FREE ebook Save More- Clip Less: Feed Your Family For Less Without Extreme Couponing!

 

 

 Walmart Produce

Savings Tip: Buy in-season produce for your area. You can find good prices now on grapes, pears, apples, sweet potatoes and onions.

 

WALMART– Spent $98.16 (including produce above).

Saving Tip: Use Walmart’s Ad Match Guarantee.

Ad Matches:

grapes $.99/lb

pears $.99/lb

bananas $.29/lb

Gala apples $.99/lb

Athenos Feta Cheese 4 oz. $1.40 (I will use this next week.)

 


Weekly Total: $125.44 

Monthly Total: $243.25    

($125/week budget for six people)

 

Related Topics:

Why I Shop At Multiple Stores

What We Do About Snacks

Click here to see previous week’s shopping trips.


You May Also Enjoy:

This Week's Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

 

 

 

How did you do this week? Leave a comment!

{ 5 comments… read them below or add one }

Christina @ The Scrappy Housewife October 12, 2012 at 12:07 pm

Woo bananas for 29 cents a pound! That’s a nice deal.

Reply

Mandy October 12, 2012 at 2:25 pm

That’s what I was thinking! I don’t know if I’ve ever seen bananas for $.29/lb. Was the price matched to a local store?

Reply

Kimberlee October 12, 2012 at 2:50 pm

Yes, it was a local Hispanic market.

Reply

Jennifer Brown October 12, 2012 at 1:37 pm

Does your Walmart carry the 2.5 dozen eggs? I just realized noticed our and they are a way better deal than buying by the dozen. :)

Reply

Kimberlee October 12, 2012 at 2:58 pm

I haven’t noticed those Jennifer. I’ll have to look. Thanks!

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: