Sep
21
2012

Fun Friday Shopping Totals 9/21 + Savings Tips!

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here

_______________________________________________________

Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!
_______________________________________________________


Need to lower your grocery bill? Read more about how I stick to a $125 a week budget in my FREE e-book Save More-Clip Less.

 

 

 

 

 WALMART–Spent $80.28.

Saving Tip: Use Walmart’s Ad Match Guarantee.

I took advantage of Walmart’s Ad Match to get some great deals this week. If an item is advertised at another store as Buy One, Get One Free with a specific price (example: “Save $3.99.”), my store gives me the item at half of the Walmart price if it is lower.

Using this policy I was able to get the V8 Fusion juice for just $1.49 per bottle and the 24 oz. Hunt’s Tomatoes for just $.84 each. I also ad matched peaches for $.99/lb and grapes for $1.39/lb.

 

PUBLIX--Spent $0.00  

I was also able to get these items from Publix for FREE thanks to a gift card given to us by a sweet friend!

Life is always a balance of time, money and resources. I am in a season of life in which I prioritize my time above some money saving activities that I could be doing. In previous seasons, I made different choices, so I thought I would share those with you in the event that you need to save more money and/or you have a little more time.

Ways I could have saved more money:

buy block cheese and shred it myself

make my own french bread for french toast

buy whole heads of romaine lettuce instead of packaged salad

Weekly Total: $80.28 

September Monthly Total: $411.52    

($125/week budget for six people–So I am under for the week, but over for the month.)

 

Related Topics:

Why I Shop At Multiple Stores

What We Do About Snacks

Click here to see previous week’s shopping trips.


 How did you do this week? Leave a comment!

 

You May Also Enjoy:

This Week's Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

  • jerilyn

    we were a little over. we just moved to a new state so I’m trying different stores and figuring out what works for us :)

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      It is difficult to figure things out when you move, but good for you for only being a little over!

  • Dineen

    Don’t beat yourself up about buying shredded cheese. The last two to three years, I’ve done cost comparisons and the price differential between block cheese not on sale versus shredded cheese on sale or in bulk packs is rarely better. The advice to buy block cheese because it’s cheaper does not always play out.
    As you said, there are times and seasons of life when you must balance the price of your time and price you’re willing to pay for convenience. Shredded knuckles and peaceful time with your family instead of longer prep time can be well worth the few pennies per ounce on cheese, salad or bread.

    • http://thepeacefulmom.com Kimberlee

      Thanks for the encouragement Dineen! :)

Previous post:

Next post: