Sep
14
2012

Fun Friday Shopping Totals 9/14

by Kimberlee Stokes Affiliate Link Disclosure B

Fun Friday Shopping Totals: See how I feed my family of six (including 3 teens) for around $125/week. See our $125 Budget Weekly Menu here.

Thanks for your patience as I took last week off to grieve the loss of my aunt. I did go shopping last week even though I did not post my shopping. I spent a whopping $185, but I was able to get lots of meat on sale including  country style pork ribs, ground beef, sirloin steak and chicken thighs. I put most of the meat in the freezer so you will see some of it on this week’s menu (and next week’s too!).

  _______________________________________________________

Join me on Twitter or Facebook for daily posts and interaction, or subscribe to my FREE e-newsletter to get posts right in your inbox!

_______________________________________________________

 

Need to lower your grocery bill? Read more about how I stick to a $125 a week budget in my FREE e-book Save More-Clip Less.

 

 

 

 

PUBLIX Trip A (gluten free items for my daughter and bread for us)--Spent $22.67.  

PUBLIX Trip B--Spent $25.56. 

Highlights:

Eat Smart Veggies $1.67 each

Lender’s Bagels $1.10 each

Arnold Bread $2.10 each

PRODUCE MARKET- --Spent $22.03.

Highlights:

pint grape tomatoes $1.49 each

cucumbers $.33 each

5 lbs potatoes $1.49

cabbage $.39/lb

peppers $.33 each

WALMART A

 

WALMART B (I couldn’t fit everything in one photo)–Spent $75.98.

Weekly Total: $146.24

September Monthly Total: $331.24   

$125/week budget for six people–I am over for the week and over for the month, but I do have a freezer full of food so hopefully I can stick to the budget this next week! (For those of you who are wondering, the extra money came from our savings.)

 

Related Topics:

Why I Shop At Multiple Stores

What We Do About Snacks

 

Click here to see previous week’s shopping trips.

 

You May Also Enjoy:

This Week's Menu

Money Saving Ideas

Easy Recipes

 

 

 

 

 

 

How did you do this week? Leave a comment!

 

 

{ 2 comments… read them below or add one }

Erin @ My Mommy World September 14, 2012 at 6:17 pm

I’m so sorry to hear about your aunt.

I’m also envious of your produce market haul! Produce around here is very expensive…I’ve never seen peppers for only 33 cents :)

Reply

Kimberlee September 14, 2012 at 9:07 pm

That produce market is my saving grace–everything else around here is fairly expensive and they don’t double coupons. :(

Reply

Leave a Comment

Previous post:

Next post: